Hírek : Milyen erők is hatnak a pilótákra |
Milyen erők is hatnak a pilótákra
Noncsi 2012.01.01. 15:34
Ma már a Formula-1 nem csak az autósportok csúcsa, de a pilóták fizikai teljesítőképessége is leginkább egy élvonalbeli labdarúgó játékos, vagy atléta fizikumához mérhető. De pontosan mit is kell elviselniük a pilótáknak egy Formula-1-es autó volánja mögött két órán keresztül? A kérdésre a The Times of India kereste a választ.
A 300 km/h feletti sebesség, a kanyarok, a gyorsulás nagyon igénybe veszik a pilóták testi és szellemi erőforrásait, egy hiba pedig súlyos következménnyel járhat, ezért ma már az F1-ben a pilótáknak fizikailag és mentálisan is nagyon felkészültnek kell lenniük. 50 évvel ezelőtt egy pilóta jó ha hetente kétszer járt edzőterembe – ma már azonban nagyon más a helyzet…
Egy Formula-1-es pilótára ható erőhatások:
Gravitációs erő
Egy Formula-1-es pilótának 1 és 5 G közötti az a gravitációs erőt kell az autóban ülve elviselnie. A gyorsításoknál nagyjából 1 G hat a pilótákra, míg a fékezéseknél 4,5 G-t, a kanyarokban pedig 5 G körüli erőhatást kell kibírniuk. Példaképpen az űrrepülőgépen (a kilövésnél és a visszatérésnél) 3-7 G hat az űrhajósokra
Folyadékvesztés
Egy Formula-1-es pilóta egy futam alatt nagyjából 3 kilogrammot veszít a testsúlyából, köszönhetően annak, hogy a pilótafülke hőmérséklete gyakran eléri az 50 Celsius fokot.
Fékezés
Egy Formula-1-es autó 185 km/h sebességről 3,5 másodperc és 80 méter alatt áll meg, ilyenkor 4 G gyorsulási erő hat a pilóták szervezetére. Mivel a pilóta feje a sisakkal együtt nagyjából 6 kiló, ez azt jelenti, hogy a pilóták nyakának minden egyes kanyarban és fékezés alatt 24 kilogrammot kell megtartania. Ezért a nyaki izmok megfelelő edzése nagyon fontos. Ezen a területen azonban minden kifinomult edzésmódszer ellenére a legjobb gyakorlás a vezetés.
Vérnyomás
A pilóták vérnyomása a futamok alatt 50%-al növekszik. A pulzusszámuk a rajtnál elérheti a 200-at, míg a futam alatt is nagyjából 160-170-et ver a szívük percenként (összehasonlításképpen egy pihenő ember szívverése percenként 60). Ezért a pilóták a felkészülési időszakban napi 4 órás kardio-vaszkuláris edzéseket hajtanak végre.
Diéta
A Formula-1-es autókban a hely nagyon kicsi, pályán pedig amúgy is minden kiló és ezredmásodperc számít, így nagyon pontosan tartaniuk kell a pilótáknak a testsúlyukat. Egy átlagos pilóta az F1-ben 175 centiméter magas és 65 kilogramm.
Csukló és karok
Egy Formula-1-es autó kormánykerekének az áttétele nagyjából háromnegyed fordulatot jelent (ez egy utcai autónál 3), ez a gravitációs erő miatt nagy megterhelést ró a pilóta karjaira.
Mentális egészség
Ma már minden csapat munkáját sportpszichológusok segítik, így a pilóták olyan technikákat tanulnak, hogy hogyan menjenek körbe fejben a pályán, vagy speciális légzési technikák révén veszélyes és lényeges helyzetekben hogyan őrizzék meg a nyugalmukat, vagy zárják ki a külvilág zavaró ingereit.
formula.hu
|