Hírek : Az USA elitje ápolja a motorsport hagyományait és közben pénzt keres |
Az USA elitje ápolja a motorsport hagyományait és közben pénzt keres
Noncsi 2011.06.06. 00:15
A Turun Sanomat úttörő módon élőben követhette figyelemmel a charlotte-i NASCAR All Star hétvégét, ahol először láthattuk Kimi Raikkönent a NASCAR Camping Truck szériában rajthoz állni.
Az újság riportere és fotósa pénteken kora reggel érkezett meg a pályára, hogy elkerüljék a forgalmat. A Charlotte Motor Speedway létesítményei kastélyszerű komplexumként ölelik körbe a pályát. Forgalom gyakorlatilag nem volt és a nézők helyei is mind üresen álltak, bár az edzések lassan elkezdődtek.
Hol van az a 100.000-es nézőszám, amire a hétvége alatt számítotok?
Péntek van, ilyenkor az emberek még dolgoznak. A verseny este kezdődik, akkor amikor a helyiek szabadideje kezdetét veszi, ne aggódj, fel fogják tölteni a közönség sorait. – nyugtatott minket Lewis Franck, az ESPN csatorna veterán motorsportriportere.
Minden ovális pálya másmilyen
Sikerült első kézből megtapasztalnunk, hogy milyen ezen a másfél mérföldes pályán vezetni a felvezető autóval. Tényleg semmi köze sincsen egy európai nyomvonalú versenyhez. Minden egyes ovális más, tarthat fél mérföldtől egészen két és fél mérföldig is.
A charlotte-i pálya dőlésszögei a kanyaroknál 24 fokosak, az egyeneseknél pedig 5 fokosak. A pályának csak egy ideális íve van, ami gyorsabb, mint a többi. Mivel nem mindenki futhat ezen, a többieknek meg kell találni a második, majd harmadik leggyorsabb ívet. Időbe telik megtanulni, hogyan is kell vezetni az ovális pályán több autó között, magyarázta el nekünk a felvezető autó sofőrje.
Ezután elkezdődnek az edzések. A szokásosnál többen vannak jelen a média centerben és a riporterek egytől egyig meginterjúvolnak minden érdekes pilótát. A légkör nagyon nyitott, olyan, mintha régi barátok találkoznának egymással. Még Raikkönen is rendkívül laza.
Jim Clark, Mario Andretti és Jaques Villeneuve után Raikkönen hozza az F1-es bajnokok által keltett frissességet a sorozatba. Ráadásul kiderült, hogy nem is a finn a sorozat első Jégembere.
Amikor Raikkönen kicsi fiúként gokartozni kezdett, már volt egy hozzá hasonlóan hűvös személyiségű versenyző a NASCAR-ban, nevezetesen Terry Labonte. Ő volt a NASCAR egyetlen Jégembere.
Amikor az este elérkezik, a pilótákat egytől egyig bemutatják a közönségnek a fő stand előtt épített emelvényen, majd egy férfi kórus az amerikai himnuszt énekli, a közönség pedig jobb kezüket a szívükön tartva hallgatja.
Könnyű az egyszerű szabályokat ellenőrizni
A NASCAR egy jól funkcionáló csomag, ami jól működik. Az F1-től eltérően, itt nem kell évről évre új szabályokat alkotni.
„Több az egyszerű szabály, így ezeket könnyebb ellenőrizni is. Éppen ezért a szabályok a kezdetek óta nem sokat változtak. Mivel a boxok és az autók mindenki számára ismertek, azonnal látható, ha a szomszéd éppen csalni akar.” – hangsúlyozta Franck riportermunkatárs.
Amikor a finn világbajnok versenyzik valahol a nagyvilágban, automatikusan megjelennek a szurkolók által lengetett finn nemzeti zászlók. A NASCAR-ban viszont keresned kellett őket, mindössze ketten voltak.
A kolumbiai riporter, Diego Meija emlékeztet arra, hogy még mindig nem látni kolumbiai zászlókat sem a lelátókon. „Amikor Juan-Pablo az Indy-sorozatban versenyzett, százával láthattad a kolumbiai zászlókat. Aztán amikor a Forma-1-ben vezetett a világon mindenhol láthattad őket. Azonban miután 2006-ban a NASCAR-ba jött, nem láttál több zászlót. Lassan kezdenek el visszatérni.” – zárta le Meija.
Heikki Kulta – Turun Sanomat
Saját fordítás! Ha elviszed, tüntesd fel a forrást!
|