Turánék sejtik, miért lett Jégember a tréfás Räikkönen
Noncsi 2010.09.17. 19:00
Az idei Forma-1-es szezon előtt az egyik szenzációt az jelentette, hogy Kimi Räikkönen a rali-világbajnokságba, a WRC-be igazolt. A Ferrarinál létszámfelettivé váló finn klasszis kategóriaváltását sokan kétkedve fogadták, míg egyesek a raliban is azonnali sikereket jósoltak neki. Mára kiderült, hogy egyik tábornak se lett igaza, Räikkönen teljesítménye valahol a kettő között van. Räikkönenről magyar riválisa, Turán Frigyes és navigátora, Zsíros Gábor mondta el véleményét.
Ki tudná hitelesebben megítélni a finn F1-es világbajnok ralis teljesítményét, mint hazánk jelenleg legmagasabban jegyzett rali-pilótája, Turán Frigyes, és navigátora, Zsíros Gábor? A páros az elmúlt hetekben ráadásul testközelből szemlélhette Räikkönen teljesítményét, ők is rajthoz álltak két világbajnoki futamon.
A ralis világranglista legjobb magyar párosa egy Peugeot 307 WRC-vel részt vett a portugál és a bolgár versenyeken is, ahol többek közt Kimi Räikkönen is az ellenfelük volt - utóbbi viadalon ráadásul meg is előzték a finn klasszist, és a szenzációs nyolcadik helyen zártak, ami a valaha volt legjobb magyar vb-eredmény is egyben. A remeklő páros még a múlt hétvégi Német-rali (ezen nem indultak) előtt válaszolt kérdéseinkre.
Turán Frici évekkel ezelőtt a pályaversenyzésről tért át a ralira, tehát lényegében ugyanazt az utat járta be, mint Kimi Räikkönen. A korábbi gyorsasági országos bajnok így testközelből tapasztalhatta meg, hogy mik az ilyesfajta kategóriaváltás nehézségei.
- A legfontosabb különbség, ugye maga a navigátor, aki ott ül melletted és beszél hozzád - miközben addig csak magadra számíthattál a versenyautóban -, arról nem is beszélve, hogy közösen ki kell találnotok egy olyan itiner-rendszert, ami leginkább érthető a pilóta számára- vágott bele az elemzésbe Turán Frigyes. Meg kell tanulni értelmezni a kanyarokat, és itinert írni az információkból. Az elején mindez nagyon nehéz volt számomra, de amint egyre többet mentünk a pályákon és egyre többször bizonyítottuk, hogy megbízhatunk egymásban, kezdett jól működni minden. Eljutottunk oda, hogy mostanra meg sem próbálom megjegyezni a pályákat, tökéletesen megbízom abban, hogy amit Gabi mond, az úgy is van.
|
Räikkönen egyre jobban belejön a ralizásba |
- A pályaversenyzésből milyen elemeket, tapasztalatokat lehet átmenteni a raliba?
- Turán Frigyes: A rali annyira összetett sport, hogy része a pályaversenyzés is. A mostani versenyautókkal ráadásul "pálya-stílusban" kell közlekedni ahhoz, hogy igazán gyors legyen az ember. Sok tapasztalatot hoztam a gyorsasági versenyzésből, például a szoros versenyekkel kapcsolatban. Ott már tíz éve is a tizedmásodpercekért zajlott a küzdelem, míg a raliban ez most kezd kialakulni itthon - más kérdés, hogy a rosszabb útminőségű szakaszokon hatalmas kihívás a tizedekért küzdeni...
- Szekértői szemmel hogyan látja Kimi Räikkönen eddigi ralis tevékenységét?
- Turán Frigyes: Láttam őt versenyezni a Forma-1-ben és láttam a rali-futamokon is. Mintha két, teljesen különböző emberről beszélnénk. Míg a száguldó cirkuszban megközelíthetetlen volt, addig most viccelődött a többiekkel és folyton azon járt az esze, hogyan ugrathatná a riválisokat. Felszabadult és jól érzi magát az új közegében, s bár egy formaautó után biztosan nehéz átszokni a karosszériás raliautóba, nincs kétségem afelől, hogy megoldja.
|
Legutóbb Petter Solberg (jobbra) is gratulálhatott Friciéknek |
- Räikkönen mennyire megközelíthetetlen, mennyire viselkedik sztárként a rali-versenyeken?
- Turán Frigyes: A raliban senki sem megközelíthetetlen. Érdekes volt, hogy bár ezek a fiúk a maguk környezetében elképesztően nagy sztárok, mégsem viselkednek úgy, nincsenek elszigetelve egymástól. A teszten sokat beszélgettünk például Hirvonennel, Latvalával, Blockkal, a fordosokkal majdhogynem közös tesztpályán voltunk. Räikkönennel ugyan csak keveset beszéltünk, de szimpatikusnak találtuk. Ez a sztárság, a Jégember-imázs szerintem inkább a média által gerjesztett történet, nem feltétlenül belőle fakad. Hatalmas élmény ilyen kaliberű sztárokkal menni, uram bocsá’ megelőzni őket.
- Räikkönen iránt a média valóban hihetetlen mértékben érdeklődik, hiszen mégiscsak egy sztárról van szó. Ő hogyan viseli ezt?
- Turán Frigyes: A bolgár futam után kettős kép alakult ki bennem Räikkönenről. Megdöbbentő az a médiaérdeklődés, amely ezt az embert körülveszi: külön tévéstábok követik, és induláskor, valamint érkezéskor 15-20 centire tolják a kamerát az arcába. Ez láthatóan zavarja őt, s feltehetően ezért lett ő Jégember, nem veszi jó néven ezt a fajta túlzott, már-már tolakodó érdeklődést. Nekem és Gabinak is volt szerencsénk a színfalak mögött találkozni vele. Abszolút közvetlen és barátságos volt, őszinte érdeklődéssel kérdezgetett és igen, mosolygott is! A privát életben szerintem egy szimpatikus, jó fej ember.
- Egy pályaversenyzésből érkező pilótának mekkora előnyt jelent, ha aszfalton kell raliznia? A finn versenyző számára a Bolgár-rali volt az első aszfaltos futam, ám egy bukás miatt végül kiesett a versenyből.
- Turán Frigyes: Kétségtelenül sokat lehet hozni a pályaversenyekből. Az ideális vonalvezetést például jobban megtaláljuk és pontosabban is vezetünk, hiszen pályán rá vagyunk erre kényszerítve. Viszont vannak olyan dolgok, amikben nincs tapasztalatunk, amit tanulnunk kell. Ilyenek például a felhordások, ezekre borzasztóan kell figyelni, hiszen pályán mindig ugyanolyan, egyforma minőségű az út, főleg a Forma-1-ben, ahonnan Räikkönen is jött. Nos, itt nem az. Ebből adódóan nekünk is voltak gondjaink kezdetben.
- Bár a nyilatkozatai nem erre utalnak, de továbbra sem kizárt, hogy Räikkönen jövőre visszatér a Forma-1-be. Ön szerint mire jó egy egyéves kitérő egy teljesen más jellegű szériában?
- Turán Frigyes: Majd az idő megmondja, hogy jó vagy rossz döntés volt-e a részéről a szakág-váltás. Egyvalami azonban biztos: versenyezni jobb, mint nem versenyezni, s számára a rali-világbajnokság óriási tapasztalatszerzést jelent. Versenyautóban ül, versenykörülmények között száguldhat, a maximumra törekszik, ráadásul élvezi is. És ez a legfontosabb.
Zsíros Gábor: Räikkönen felszabadult
|
Turán Frigyes navigátora, Zsíros Gábor tudja, milyen együtt dolgozni egy zöldfülű rali-versenyzővel, így átérzi kollégája, Kaj Lindström helyzetét, aki az idei bajnokságban Kimi Räikkönennek diktál. A finn klasszis többször elmondta már, hogy sokkal jobban érzi magát a raliban, mint korábban az F1-ben, ez pedig a magyar mitfahrer szerint is szemmel látható.
- Egy navigátor miben segíthet egy "pályakezdő" ralis pilótának?
- Segítettem már néhány kezdő pilótának, és érdekes tapasztalatokat szereztem. Sokan esnek például abba a hibába, hogy a lehető leggyorsabban szeretnének A-ból B-be eljutni és közben nem figyelnek a kanyarok íveire, nem találják el a féktávokat, s ahelyett, hogy jól gyorsítanának ki, túlcsúsznak a kanyarokban. A navigátornak ilyenkor jut nagy szerep, sokszor vissza kell fogni az újoncokat, mert tapasztalatlanok az itiner-írásban és nagyon lazára tudják venni a figurát - ebből vannak azután a nagy esések. Beírják mondjuk sima balnak a bal kettő szigorút, mert azt hiszik, elfér. Aztán nem. Amikor ezen túl vagyunk és megszokták az itinerírást, akkor meg el kell hitetni velük, hogy bizonyos helyeken nagyobb tempóval is elfér az autó, mert attól kezdve már sokszor a bátorság számít.
- Milyen kép alakult ki önben az elmúlt futamok alapján Räikkönenről?
- Abból, amennyit találkoztunk Räikkönennel, azt állapítottuk meg a srácokkal, hogy valójában ő egy nagyon vicces fiú. Portugáliában a dedikálás alatt például eltüntette Loeb székét, úgyhogy neki állnia kellett. Egy szó mint száz, jóval felszabadultabbnak láttam, mint az F1-ben.
F1.hírek 2010. augusztus 24.
|